Náš Facebook

Bratránek z Batávie

Autor: Eduard Künneke
Překlad: Jiří Aplt, Luboš Šterc

Inscenační tým:

Režie, scéna, choreografie: Jan Štych ml.
Dirigent: Valéria Maťašová
Hudební nastudování: František Jeřábek, Valéria Maťašová
Umělecký poradce, medializace: Eva Šlapanská
Hlasový poradce: Naďa Bláhová
Korepetice: Stanislava Syrková, František Kratochvíl, Lukáš Hurtík
Dramaturg: Zuzana Zámečníková
Realizace kostýmů: Vladimíra Soumarová
Realizace scény: Jaroslav Peterka
Umělecká maskérka: Aťka Žďárská
Rekvizity: Jan Našinec, Miroslav Novák
Inspice, technický poradce: Jan Našinec
Nápověda: Marie Babet Bělíková
Rekvizity: Jan Našinec, Miroslav Novák
Produkce: Žaneta Zieglerová, Roman Koprolín

Osoby a obsazení:

Slečna Júlie, romantická, naivní dědička: Markéta Bohmová / Kristína Růžičková – studijně
První neznámý, po odhalení Joseph: Josef Šabaka
Fany, jejich komorná: Zuzana Zámečníková / Kristína Saňková - studijně
Druhý neznámý, po odhalení Wenceslaw: Tomáš Jeřábek
Joseph Mc Donald, její stýček: Libor Zavislan / Vratislav Běčák
Fábi, jeho žena: Monika Maláčová / Tereza Groszmannová
Hans, sluha: Milan Krobot / Petr Hohn
Karl, sluha: Vratislav Běčák / Milan Krobot
Egon von Wildenhagen, bohatý farmářský synek: František Jeřábek ml., / Petr Štych
Divadelní zřízenec: Jan Našinec / Jiří Vacek

Obsah

Julie, mladá dívka těsně před dosažením plnoletosti, žije se svými poručníky, tetou a strýcem. Julie své příbuzné zrovna nemiluje a oni naopak užívají svého postavení především gastronomicky – z Juliina majetku totiž mohou pro sebe užívat jen náklady na stravu a byt. Zvláště strýc McDonald vyniká dobrým apetitem, a tak se úvodní scéna točí jen kolem jídla. Strýc si přeje, aby peníze zůstaly v rodině, proto pozval do svého domu vzdáleného synovce Josefa, kterého dlouho neviděl. Komorná Hanka (Fany) je dívkou energickou a veskrze praktickou. Ta si nejen nic nedělá ze strýce a tety, ale má značně rezervovaný postoj i k Juliiným milostným představám. Julie totiž čeká na svého vzdáleného bratrance, který odešel z domu před lety a od té doby o sobě nedal vědět. Julie přesto věří, že na ni stále myslí tak, jako myslí ona na něj. Nechce se proto setkat ani se strýcovým synovcem Josefem, ani nemá pochopení pro sňatkové návrhy dalšího nápadníka, syna zemského rady Egona. Ten vedle zamilovaných pohledů přinese radostnou zprávu – Julie byla soudem prohlášena za plnoletou, což je pro Egona signálem, aby Julii požádal o ruku. Dobrou příležitost je příchod neznámého mladíka, který zabloudil. Dívky si s ním zahrají hru. Cizince nakrmí a napojí, a pak jej dokonce nechají v domě přenocovat. Druhý den je plný překvapení, když se o neobvyklé návštěvě dozvědí teta a strýc. Hanka se snaží odhalit inkognito neznámého a přitom mu vypráví o Juliině dávné lásce. Na to cizinec prohlásí, že vysněným bratrancem je právě on. Julie, které se zalíbí na první pohled, je šťastná. Strýc a teta netrpělivě čekají na svého synovce Josefa, který by už měl být na cestě. Konec idyly nastane v okamžiku, kdy rozmazlený Egon přijde se zprávou, že bratránek skutečně odjel z Batávie. Pravda je pro Julii trpká. Cizinec přiznává, že není tím, za koho se vydával a odchází.
Nešťastni jsou všichni – Julie pláče, Hanka si přeje taky nějakou známost. Nakonec hrozí zápletka téměř kriminální. Synovec Josef se podle zprávy z nádraží už dávno vydal za strýcem, a to v šatech, v nichž přišel neznámý. Všechno nasvědčuje tomu, že neznámý Josefa zavraždil a ukradl mu svršky. Do všeobecného zmatku přijíždí v luxusním automobilu další muž, elegantní a veskrze šarmantní, přesně takový, jakého si vysnila Hanka. Oba dva si také od prvního setkání velmi dobře rozumí. Problém však nastane v okamžiku, kdy se z druhého cizince vyklube pravý bratránek z Batávie. Ale to už má Hanka režii pevně v rukou. Protože se vrátil s vypůjčenými šaty i první neznámý, strýcem očekávaný Josef, proto stačí, aby si oba mladí muži vyměnili šaty a takto se předvedli Julii. Ta ostatně už pochopila, že je lepší milovat lidi než vysněné přeludy. Končí se jako v operetě – vesele a ke spokojenosti obou mladých párů – Julie a Josefa, Hanky a Wenceslawa.

Představení je věnováno divadelní a hudební publicistce, spoluzakladatelce Nového operetního Studia, Evě Šlapanské k významnému životnímu jubileu.
Copyright © 2015. Designed by Skalicky. | Mapa stránek |